Çift Ekranlı Notebook da oldu sonunda.

Paylaş.

 kohjinshaceatec001

Gün yok ki aklınıza gelen herşey başkası tarafındna yapılmasın aslında gelişmeler ihtiyaçla doğu orantılı.

çift ekranlı Pc ler derken çift ekranlı notebook tasrımada yapıldı. yine joponlar 🙂

Japon şirket Kohjinsha tarafından CEATEC 2009 fuarında iki adet 10-inç ekrana sahip arka arkaya sıralı açılabilir çift ekranlı,ilginç bir prototip gösterildi.

 

Dual Screen DZ  Japonya  da yaklaşık 750 Euro ya satışa sunulmuş durumda.

Ürün ile ilgili Cebit Fuarı portatif tanıtım videosu

[youtube 7pbEU18-qoY]

Youtube erişiminiz yok ise videoyu göremiyeceksiniz.

Dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabildiği için büyük ilgi görüyor. Gerek öğrenciler gerekse çalışanlar genelde laptop tercih ediyor. Hatta Laptopları dahada küçültüp netbook’lar çıktı. Böyle taşınabilirlik kat kat artmış oldu. Netbook’lar ilgi görünce üreticiler dahada geliştirmeye başladılar. Yeni çıkan bir ürün ise iki ekranlı netbook.

kohjinshaceatec002

Dual Screen DZ olarak adlandırılan bu yeni konsept sayesinde iki adet LED aydınlatmalı LCD ekran yan yana çekilerek 1024×600 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Alışılagelmiş Intel platformuna sahip olmayan bu Netbook, düşük güç tüketimi ile kendisinden söz ettiren 1.6 GHz AMD Athlon Neo MV-40 işlemcisi kullanıyor. AMD işlemci ile birlikte AMD S780MN yonga seti ve ATI Radeon HD 3200 grafik işlemci Dual Screen DZ’ye ayrı bir güç katıyor.

1 GByte kapasiteli belleğe sahip olan bu Netbook, istenildiği zaman 4 GByte’a kadar yükseltilebiliyor. 160 GByte sabit disk üzerinde barındıran bu cihaz 802.11b/g/n ve Bluetooth 2.1 kablosuz haberleşme standartlarını destekliyor.

İki adet USB 2.0 girişine sahip olan bu ürün, kart okuyucu ve 1.3 Megapiksel’lik bir Webcam’e sahip. Linux ve Windows 7 işletim sistemlerle satılacak olan Dual Screen DZ, adaptörsüz kullanımda 4.5 saat çalışabiliyor.

Daha ilginç ürünler için üretici firma adresi  : www.kohjinsha.com.sg  

Çift ekranlı ilk notebook ‘u Lenevo Daha önceden tanıtmıştır.  Lenovanın  çift ekran anlayışı biraz garip. Daha çok PhotoShop  grafik kullanıcılarına hitap ediyor araçları kolaylıkla görebilmek için dizayn edilmiş.

Lenovo_ThinkPad_W700ds_0b_dh_fx57

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Lenovo’nun ilk detaylarını bir süre önce verdiğimiz çift ekranlı yeni dizüstü bilgisayarı resmiyete kavuştu ve belkide en önemli detayı olarak merak edilen satış fiyatı da nihayet netleşti. Firmanın başta mimar ve tasarımcılar başta olmak üzere spesifik iş gruplarını ve profesyonel kullanıcıları hedef alan ThinkPad W700ds isimli mobil iş istasyonu teknik özellikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor.
Lenovo’nun Intel platformunu kullanan yeni dizüstü bilgisayarına mobil pazarın en güçlü işlemcilerinden biri olarak öne çıkan dört çekirdekli Core 2 Extreme QX9300 güç veriyor. 8GB’a kadar bellek ve 960GB’a kadar kapasite alternatifi sunan ThinkPad W700ds’nin grafik yükünü ise Nvidia’nın yine profesyoneller için hazırladığı Quadro FX ailesinin temsilcileri karşılıyor. Peki ya ekran özellikleri?
Belirttiğimiz gibi ThinkPad W700ds modelini teknik anlamda son derece güçlü olan alt yapısına rağmen daha çok sahip olduğu ikinci ekranı ön plana çıkarıyor. 1920 x 1200 çözünürlüğünü destekleyen 17″ boyutundaki ana ekrana ek olarak 10.6″ boyutundaki ikinci ekranıyla tasarımcıların, mimarların ve mühendislerin işini kolaylaştırmayı hedefleyen dizüstü bilgisayarda touchpad’in yanında ellel çizim alanı da bulunuyor.
Standart olarak WiFi desteği ile gelen çift ekranlı mobil iş istasyonunu dileyen kullanıcılar opsiyonel olarak sunulan WiMAX desteğiyle de satın alanabilecek. Özellikle sahada çalışan profesyonellerin ilgisini çekebilecek WiMAX desteğine ek olarak çift DVI, VGA ve DisplayPort konnektörüne sahip olan ThinkPad W700ds’de çoklu kart okuyucusu, disk şifreleme özelliği ve parmakizi okuyucu da bulunuyor. [youtube 7r0ZlmLBCjQ]

Youtube erişiminiz yok ise videoyu göremiyeceksiniz.

Lenovo’nun ThinkPad W700ds modeli yurt dışında 3663$’dan başlayan fiyatla satışa sunulmuş durumda.

 Asus ‘un çift ekranlı notebook ‘u 

cift-ekranli-netbook_asus

  asusun çift ekran tasarımı briaz ilginç alt ekran klavye olarakta kullanılıyor . Dual Panel Design oalrak geçiyor Sıra dışı tasrımları Asus yapar. bir Asusçu olarak asusun design larını beyeniyorum .

 Gelecekte bizi çift ekran savaşları bekliyor. Bakalım diğer firmalarda gelişmeler ne şekilde olacak. ASUSTeK CeBIT 2009 fuarında yeni nesil notebook konsepti olan dual panel notebook’u duyurdu. Dual panel notebook wepc.com sitesinden kullanıcıların isteğiyle tasarlanmış yeni bir notebook platformu. Asus’un bu konsepti ne zaman piyasa çıkacağı belli değil ama piyasada olduğu zaman çok popüler olacağı kesin.

asus-dual-panel-notebook-1

 

 

Dual panel notebook için yeni bir bilgisayar platformu desek daha doğru olacak gibi, çift ekranı bulunan dual panel notebook da aslında klavyenin de bir ekran olmasının size bir çok avantaj sağladığını görüyorsunuz. Mesela dual panel notebookla e-kitap okumak gerçek kitap okumadan daha zevkli olabilir yada dual panel notebook ile kendinize bir orkestra kurabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için buraya veya buraya bakabilirsiniz.

Asus bu tasrımı farklı amaçlar içinde kullanıma sunmuş Pc kitap diyebiliriz.

kitap resmi herşeyi açıklıyor. E book okumada son nokta 🙂

 

asus-dual-panel-notebook1

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)