SAP NetWeaver 7.52 Released (for ABAP)

SAP NetWeaver 7.52 Released (for ABAP) çıktı.

Merhaba SAP teknoloji uzmanları, SAP nin ana platformu olan netweaver verisyonun yeni sürümü 7,52 artık resmen çıkmış bulunmaktadır.

NetWeaver Nedir ?

7.51 ve 7.52 ile beraber ciddi gelen teknolojik yenilikler mevcut. Dünya genelinde yeni teknoloji ipuzu kelimeleri  dijitalleşme, akkıllı teknolojiler ve yapay zeka önümüzdeki bir kaç yılın konusu olacağa benziyor.  Temel olarak SAP dünya da ne yeni ise bende de bu teknolojiler var demek için hemen kendi ürünlerine bu yenilikleri ekler. Bu eklemeleri bazen direkt bu teknolojileri barındırdığı bir firmayı satın alarak arabir connettor server HUB ile enetegre etmeye çalışır bu tarz entegrasyon beslemesi ile yaptığı bir çok üründe başarısız olmuştur bunu bir SAP danışmanı olarak maalesef söyleyebilirim. SAP nin kendi geliştirmedği hiç bir ürünü almayın diyebilirim SAP bunu sevmesede açık ve gercek olan bu. SAP kendi geliştirdiği ürünler yani Netweaver platformu benim için bu anlamda daha kıymetli ve bu kıymetten yenilikler netweaver  platformuna direkt geliyor ise başarılıdır diyebilirim bu sebepten netweaver  sürümlerini sürekli takip ediyorum.

sap netweaver 7,52 ile ilgili görsel sonucu

netweaver 7.52 ile beraber IOT internet of thinks teknolojileri destekleyen embeded platformlar geliyor bu iot nin de sap de iyi bir yere sahip olacağının göstergesi . Tabiiki dünyada bu teknolojiler çok yeni ve emekleme aşamasında dolayısı ile dünyadaki başarılı ilerlemeler ile pararlel olarak sap netweaver  daki ürün performans memnuniyetide aynı ivmede yükselen grafikte olacaktır.

2018 yılının eylül ayında yayınlanan stabil sürüm ile ilgili özellikler aşağıdaki gibidir.

 

September 13th, 2018          Download free SAP NetWeaver AS ABAP 7.52 SP01 developer edition

December 2017:                  SAP Insider’s article Introducing ABAP 7.52 and ABAP in SAP Cloud Platform

October 17th, 2017:            New! SAP NetWeaver AS ABAP 7.52 – Overview and Product Highlights

September 2017:                 Learn more about ABAP at SAPTeched in 2017

September 11th, 2017:        SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 is available!

sap netweaver 7.52 what is new ile ilgili görsel sonucu

SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 was released on 11th of September to the SAP NetWeaver customer base.

SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 is the compatible follow up release of SAP NetWeaver AS ABAP 7.4, 7.5 or 7.51. Depending on your current release, you can set up SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 either through new installation or upgrade from an older SAP NetWeaver AS for ABAP installation.

SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 offers the foundation for SAP S/4HANA on-premise edition 1709 and is also available as a standalone platform for custom development of modern ABAP-based business applications. Along with these two major use cases SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 is the foundation for standalone ABAP add-ons that are only supported on top the SAP HANA database like Hybris Marketing and Compliance. The SAP Fiori Front-end Server (FES) as a prominent example uses SAP NetWeaver AS ABAP 7.52 as its foundation.

Modern ABAP development in Eclipse benefits from ABAP language improvements, further SAP HANA optimizations and is based on Core Data Services (CDS) and responsive SAP Fiori UI. Nevertheless all classical ABAP UI technologies (Web Dynpro etc.) are still fully supported. Further major step on the way to efficient development of SAP HANA optimized SAP Fiori apps is the use of the ABAP programming model for SAP Fiori, which includes technologies such as CDS, Business Object Processing Framework (BOPF), SAP Gateway and SAPUI5.

SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 supports real-time event-driven programming using ABAP Channels and ABAP Daemons and Industrial IoT scenarios with shop-floor applications.

SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 offers effective code analysis tools to minimize the effort for our customers to adapt custom code during system conversion to SAP S/4HANA. The adaptations are required due to the simplifications (e.g. data model changes, removal of obsolete functionality, removal of redundant components) made in SAP S/4HANA in comparison to the classic SAP Business Suite.

The SAP S/4HANA extensibility, i.e. the in-app extensibility and the side-by-side extensibility using SAP Cloud Platform, was further optimized in the release.

 

Overview Presentation

This presentation provides the official slide deck for SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52 Package – Overview and Product Highlights

 

Useful Blogs

ABAP News for Release 7.52 – Virtual Sorting of Internal Tables

ABAP News for Release 7.52 – Searching the ABAP Keyword Documentation

ABAP Console Output in ADT

 

Useful Links

Product Documentation on SAP Help Portal

Release Notes for SAP NetWeaver AS for ABAP 7.52

SAP NetWeaver Application Server ABAP Roadmap

ABAP 7.52 Keyword Documentation

 

 

Ayrıca SAP nedir makalelerimi de okuyabilirsiniz.

Niçin Sap Erp sistemi kullanılmalı ? Sap Nedir ? Sap erp neden kullanılmalı ? R3 nedir ? Ecc nedir ?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)