DDR4 ram nedir özellikleri. DDR 4 ve yenigelen yüksek hzılara bir bakış açısıda benden

Paylaş.

DDR3 göre daha az güç tüketen ram teknolojisine DDR4 denir.

 

DDR3 bellekler 1,5 Volt çekerken, DDR4 bellekler 1,2 Volt elektrikle çalışıyor. DDR3’e göre %20 daha az enerji harcayan DDR4 bellekler bu yönüyle mobil arenada daha uzun pil ömrüvadediyor.

 

DDR4 belleklerin sunduğu bir diğer ise Deep power-down desteği. Bu özellik sayesinde DDR4 kullanan cihazlar, bekleme modundayken %40 ile %50 arası güç tasarrufu sağlayabilecek. Bu da daha az ısı ve daha fazla pil ömrü demek oluyor. Mobil alanda bu atılımı ilk yapan firma olanQualcomm‘un 2015’in ilk yarısında piyasaya sunacağı Snapdragon 810modeli işlemcisi, düşük güçte DDR4 bellek kullanacak.

 

mobil dünyada bu gelişmeler olurken masaüstü bilgisayar kullanıcıları için neler yenilenecek bir bakalım. burada güç yerine hız ön plana çıkıyor

DDR3 belleklerin ulaştığı maksimum hız olan 2133 MHz, DDR4 belleklerin giriş seviyesi hızı olacak. 2133 MHz‘den3200 MHz‘ye kadar geniş bir hız yelpazesi sunacak olan DDR4 bellekler, bazı müdahaleler ile 4266 MHz hıza çıkabileceklerdir.. bu da çok daha iyi gerçi benim 5 yıl önceki tezim hala geçerli.

SSD ler ram seviyelerine gelince ram mimarisi kullanılmayacak.

bakalım bu terim nezaman gerçekleşecek.

 

DDR4 belleklerin bir diğer avantajı ise transistör yoğunluğunun daha fazla olması sebebiyle, sunulacak hafıza miktarının daha büyük olabilmesidir. Bugün DDR3 belleklerde 1 ya da 2 GB hafıza sıkıştırılan alana, DDR4 teknolojisinde çok daha fazlası yerleştirilebiliyor. Bu da 8 GB ve üzeri hafızaya sahip bellek modüllerini rahatlıkla göreceğimiz anlamına geliyor.

 

Burda ddr4 dek hız çokta önemli olmayacak hayatımızda bir şey değiştirmeyecek.

aynı şeyi SSD ler çıktığı günden beri söylüyorum. i3,i5,i7 değil har boğaz hardisk ti ssd ler gelişrse daha h hızlanırsa sata 3 sata 4 çıkarsa yatırım buna yaılmalı ben işlemciye 5 yıldır yatırım yapmıyorum 775 socket bir anakart benim işimi görüyor. Üerinde SSD disk oldukça ben hızlıyım 🙂 i5 i7 işlemcilere işiniz cad programları ile alakalı değil ise deli paralr vermeyn gaza gemeyin. i3 neyinize yetmiyor .

sata 3 desteği olan ssd li bir pcde işlemci hiçte umrumda değil. açıkçası. (3d işinz yoksa , cad işinz yoksa)

uyun konusundada olay ssd oyunların bölüm yüklemelerinde grafikte son oyunlar içinde olay ekran kartında biter i7 işlemci almaktansa i3 alın aradaki farkı ekran kartına yatırın oyuncular. bölümlerde hızı yüklensin oyun açılışta hızlansın diyorsanız hdd yerine ssd ye yatırım yapın.

sonuçta doğada her şeyin limiti üst sınırları var CD romlar neden 52 x den sonraa hızlanamadıyı bir düşünün.

ddr4 deki en önemli gelişim mobil dünyada etkili olur teleoonların pil ömrü biraz daha uzatılır tabiki daha az güç tüketimi getiren ddr4 ler ile beraber. bu tespitleirm ile DDR4 masaüstünde fazla da gereksiz.  mobile de gerekli olacaktır.

ddr4 ün il mobil deneyimi olacağını tahmin ettiğimiz snapdrogan 810 beklioruz. bakalım pil ömrünü telefonalrda 3 güne çıkarabilecek mi şubat 2015 de bu konuya tekrar deyinirim.

kaynak techopat ve harmanlayan burhan karadere.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)