CSR (Certificate Signing Request) nedir ?

Sertifika Kayıt Talebi nedir?

Bir web sitesinin güvenli Https protoklü ile çalışabilmesi için. SSL sertfikasının web sitesi serverın da yüklü olması gerekmektedir.

Bu sertifikayı satan SSL sağlayıcılardan almanız gerekmektedir. Aynı domain (alan adı kaydı) register işlemi gibi yıllık bir bedeli vardır.

SSL sertfikasını bir çok farklı verisyonu özellikli olanları vardır. Mesela örnek vermel gerekir ise tek alan adı için olanı en ucuz olanıdır.

sadece www.ornek.com veya ornek.com için çalışır. Diğer alt alanlar için (sub domain) * mask yani wilcard denilen bir SSL almanız gerekmektedir.

Birde daha da güvenli olan SSL ler vardırki bunlarda fiyat giderek artmaktadır.

Fiyatını uygun gördüğünüz bir SSL li bir domain için almak istediğiniz de.Burada ayrıca bahsedeyim SSL ‘ler domain adları için üretilir ve sadece domaine özel çalışır yani IP ‘ye özgü SSL alınamaz. Başka bir değiş ile bir SSL hangi domain veya domainler için alındı ise birden fazla domain içinde multi domainlik SSL alınabilir. Sadece alınan domainler için kullanılabilir yani bende SSL var diye istediğiniz domain adına yükleyemezsiniz.

İşte CSR de yani sertfika kayıt isteği denilen işlemde tam burada devreye giriyor yani hangi domain için alınacak bilgisi ve kaydedilen kişi veya kurum bilgilerinin istendiği SSL satın alma ön talep formu gibi düşünebilirsiniz bu form bilgileri sonunda bir hash algoritması ile üretilir (içinde bilgileri barındırır) ve buna istinaden talep edilen domain veya domainler için SSL sertfika üretim işlemleri başlatılabilir.

Özetlemek gerekir ise SSL almak için satın alacağınız firmanın sizden istediği talep formudur ama bunu CSR denilen hash bir formatta istemektedir. Bilgileriniz de göre online CSR üreten bir kaç site ile analiz z edebilirsiniz.

https://knowledge.digicert.com/solution/SO6506.html

Bu sitede bir çok hosting servisi için nasıl üretileceği mevcut . Söylemeyi unuttum CSR server ve web servis teknolojisine göre yani IIS (Internet Information Service) veya Apache gibi farklı formatlar içermektedir. SSL kullanacağınız sistemide biliyor olmanız gerekmektedir.

Apache linux bir server için bir video paylaşıyorum :

https://www.sslshopper.com/what-is-a-csr-certificate-signing-request.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)